Niewidzialna wycieraczka

0 Comments

„Niewidzialana wycieraczka” Czy to działa ?

Jazda w deszczu może zmniejszać bezpieczeństwo kierowcy nie tylko przez gorszą przyczepność do jezdni, ale też ograniczoną widoczność. Standardowe, mechaniczne wycieraczki działają dosyć skutecznie, jednak nierzadko mogłoby być lepiej. Nie można też zapominać o szybach bocznych. Z tego powodu dobrym pomysłem może być tzw. niewidzialna wycieraczka. Co ukrywa się za tą enigmatyczną nazwą?

Takim mianem określa się specjalny preparat, który po nałożeniu na szybę samochodową tworzy niewielką powłokę hydrofobową. Nie ogranicza widoczności i wpływa pozytywnie na higienę. Jak działa taki specyfik?

Wspomniana powłoka hydrofobowa to nic innego, jak swego rodzaju tarcza odpychająca wodę. Przez to krople wody nie pozostają na szybie, ale szybko „ześlizgują się” poza obszar hydrofobowy. Dzięki temu nie zawsze konieczne będzie skorzystanie z wycieraczek mechanicznych. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Przede wszystkim wysoka skuteczność niewidzialnej wycieraczki jest odczuwalna przy większych prędkościach, ponieważ powietrze będzie strącało wodę ze szkła. Jazda w korkach natomiast nadal będzie owocowała koniecznością posiłkowania się mechanicznymi wycieraczkami. Podobnie ulewy mogą być zbyt intensywne, żeby poradziła sobie z tym sama niewidzialna wycieraczka.

Może się jednak rodzić pytanie – dlaczego producenci od razu nie pokrywają szyby powłoką hydrofobową? Jest to związane z żywotnością preparatu. Być może utrzyma swoje działanie przez kilka miesięcy, jednak nadal konieczne będzie ponowne jego nałożenie. Co więcej, używanie wycieraczek mechanicznych sprawia, że niewidzialna wycieraczka szybciej się zużywa. Równoczesne korzystanie z mechanicznych wycieraczek może się objawiać także nieprzyjemnym dźwiękiem gumy poruszającej się po szkle.

Opinie na temat tych specyfików są pozytywne, a niewidzialna wycieraczka jest doskonałym pomysłem również na boczne okna.

Niewątpliwe pomaga także w przypadku lusterek. Ma także inną, bardzo ważną zaletę. Chroni szyby przed brudem. Dzięki temu przez długi czas można cieszyć się dobrą widocznością. Z preparatów hydrofobowych korzystają także motocykliści, ponieważ można je nakładać na szyby w kaskach. Stosowanie ich od wewnętrznej strony samochodu może również zmniejszyć ryzyko osadzania się pary wodnej.

Niewidzialna wycieraczka – jak nałożyć?

Najważniejsze jest dobre oczyszczenie szyby samochodu. Nie może być brudna ani tłusta. W przypadku przedniej i tylnej szyby powinno się również umyć wycieraczki mechaniczne. Nakładanie preparatu nie jest skomplikowane. Najczęściej wystarczy zamoczyć czystą ściereczkę specyfikiem i nanieść go równomiernie na wysuszoną szybę. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne niewidzialne wycieraczki mogą różnić się między sobą sposobem nakładania. Nierzadko należy odczekać, aż preparat wyschnie, by dodatkowo wypolerować szybę. Czasami należy również skorzystać ze specyfiku zmiękczającego.

Odpowiadając na pytanie w tytule – działa! Testowaliśmy na własnych autach. Produkt oczywiście do nabyci a w naszym sklepie.