Wynajem aut

0 Comments

Dynamiczny rozwój firm oferujących wynajem samochodów, jest odpowiedzią na nowy trend, jaki wykształcił się w ostatnich latach w społeczeństwie. Zmiany i swoista (r)ewolucja w nastawieniu oraz mentalności coraz większego grona osób, związana jest z ograniczaniem nabywania różnych dóbr na własność – na rzecz płacenia za okresowy dostęp do nich, w postaci np. wynajmu. Przejawem tej tendencji w branży motoryzacyjnej, jest dążenie do poszukiwania najbardziej efektywnych i optymalnych form korzystania z samochodu. Okazuje się bowiem, że ani zakup nowego auta, ani nawet leasing, nie są obecnie zbyt atrakcyjnym kierunkiem pozyskania pojazdu. Krótkoterminowy i długoterminowy wynajem samochodów to usługi, które doskonale wkomponowały się w potrzeby oraz oczekiwania rynku – przedsiębiorców, jak też osób fizycznych. Możliwości, jakie stwarza ten sektor usług, z powodzeniem można wykorzystać także w wielu codziennych sytuacjach, wymagających doraźnej potrzeby skorzystania z konkretnego środka transportu.

Wynajem auta – komfort i ekonomia

Wynajem samochodu stwarza możliwość dostosowanie okresu korzystania oraz rodzaju pojazdu do potrzeb bieżących. Taka optymalizacja przekłada się na wygodę oraz ograniczenie kosztów finansowych – wyłącznie do efektywnego czasu, w jakim auto jest wynajmowane. Czasami potrzebujemy samochodu na kilka dni, innym razem jedynie na kilka miesięcy. Coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to nawet kilkuletni wynajem pojazdu, staje się ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem. Szczególnie dotyczy to klientów instytucjonalnych, którzy z różnych względów nie mogą bądź nie chcą ponosić wysokich kosztów jednostkowych zakupu pojazdów firmowych. Minimum formalności oraz komfort związany z otrzymaniem do dyspozycji nowoczesnego auta, które jest ubezpieczone, regularnie serwisowane i niezawodne – to kolejne zalety wynajmu samochodu.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem samochodu osobowego?

Brak wystarczającej gotówki, to jeden z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy, jak również osoby fizyczne decydują się na wynajem samochodu osobowego w dobrej klasie. Nowe auto to wyraz pożądanego prestiżu i wizerunku, które w wielu dziedzinach życia i biznesu okazują się kluczowe dla osiągnięcia określonych celów. Formuła wynajmowania auta to także powszechna praktyka u osób, ceniących sobie częstą zmianę samochodu, związaną np. z chęcią korzystania z pojawiających się nowinek w branży motoryzacyjnej. Zdarza się też, że okresowy najem samochodu, wymusza przymusowa sytuacja losowa, czyli m. in. awaria własnego pojazdu. Generalnie, trzeba mieć na uwadze, że wynajem długoterminowy samochodu osobowego, jest bardziej opłacalny, niż krótki czas korzystania z wypożyczonych „czterech kółek”.

Wynajem „dostawczaka” – oszczędź czas i pieniądze

Każdy, kto prowadzi biznes, doskonale wie, jak cenny jest czas i jak wiele zależy od regularności oraz ciągłości poszczególnych prac czy działań. Wynajem samochodu dostawczego bywa koniecznością m. in. w sytuacji, gdy dotychczasowy pojazd uległ awarii, a okoliczności wymagają podjęcia bądź kontynuowania strategicznych dostaw. Może to wiązać się z potrzebą zaopatrzenia punktu handlowego w towar albo dostawy materiałów budowlanych na teren inwestycji. Często okazuje się też, wynajem „dostawczaka” i odebranie zamówionego towaru jest tańszym oraz szybszym sposobem, od warunków dodatkowo płatnej usługi transportu, zaoferowanej przez sprzedawcę. Świetnym rozwiązaniem jest również wynajęcie auta dostawczego na czas przeprowadzki, ponieważ koszty takich usług, świadczonych przez wyspecjalizowane firmy, nie należą do najniższych.

Na wesele i na zawody – wynajmij busa

Koszty sięgania po obce usługi transportowe przy okazji organizacji różnego rodzaju imprez okolicznościowych, takich jak: ślub/wesele, chrzciny czy firmowych wyjazdów integracyjnych, bywają bardzo wysokie. To kolejna dobra okazja, żeby „wziąć sprawy w swoje ręce” i zdecydować wynająć busa do przewiezienia nawet kilkunastu osób. Podobnie postępuje też mnóstwo klubów sportowych, dla których wynajem busa jest najkorzystniejszą finansowo i najbardziej elastyczną formą wyjazdu na zgrupowanie, mecz ligowy albo międzynarodowe zawody.

Z czym wiąże się wynajem krótkoterminowy i długoterminowy

Jeśli samochód jest nam potrzebny okazjonalnie, to najlepszą formą jego pozyskania jest wynajem krótkoterminowy. Ta formuła zwykle dotyczy korzystania z auta do 30 dni. Zdecydowanie niższą cenę jednostkową można wynegocjować przy wynajmie długoterminowym, z jakim mamy do czynienia w momencie, kiedy potrzebujemy pojazdu co najmniej na rok. Wynajem długoterminowy to lekko zmodyfikowana forma leasingu operacyjnego. –Sumaryczna stawka za korzystanie z auta, regulowana w comiesięcznych ratach, jest odzwierciedleniem spadku jego wartości w trakcie długoterminowego wynajmu oraz kosztów usług towarzyszących, np. serwisu i ubezpieczenia – wyjaśnia specjalista z Regina Tour, jednej z firm funkcjonujących w branży wynajmu samochodów.

Leasing czy wynajem auta

Podstawowa różnica pomiędzy leasingowaniem samochodu a wynajmem długoterminowym, tkwi w ostatecznym celu użytkownika, jaki chce on osiągnąć po upływie umownego okresu korzystania z pojazdu. Jeżeli wynajmujący nie zamierza jeździć już autem bądź zechce zamienić je – zgodnie ze słowami znanej piosenki – na „lepszy model”, to korzystniejszą opcją wydaje się być wcześniejszy długoterminowy wynajem. Z chwilą jednak, gdy użytkujący samochód ma zamiar wykupić go na własność, to warto też rozważyć formułę leasingu.

Kolizja nie z Twojej winy – należy Ci się samochód!

Rosnąca świadomość kierowców w zakresie swoich praw, w sytuacji, gdy ich pojazdy ucierpiały w kolizji drogowej na skutek winy innego uczestnika ruchu, sprawiają, że coraz częściej decydują się oni na wynajem auta zastępczego. Oczywiście dotyczy to wyłącznie przypadków, gdy poszkodowanemu odebrano dowód rejestracyjny z uwagi na zakres szkody, kwalifikujący jego samochód do poważniejszej naprawy. Dzięki polisie OC sprawcy, poszkodowany może dochodzić od ubezpieczyciela zwrotu kosztów najmu auta tej samej klasy, z jakiego musiał on korzystać w trakcie oczekiwania na naprawę własnego pojazdu.

Wynajem samochodów – o czym warto pamiętać?

Na podstawie ogólnych wniosków płynących z analizy spadku wartości nowych aut osobowych w okresie 36 miesięcy, można zauważyć, że najmniej tracą marki samochodów japońskich. Można więc zakładać, że prawidłowość ta przekłada się na atrakcyjniejsze stawki wynajmu długoterminowego tego typu aut. Warto wiedzieć, iż w celu uniknięcia przykrych konsekwencji, związanych z kradzieżą wynajmowanego auta, należy ten fakt bezzwłocznie zgłosić w firmie, z jaką podpisana została umowa na korzystanie z pojazdu. Po zakończeniu okresu wynajmu, samochód należy zwrócić w niepogorszonym o normalne zużycie stanie technicznym, czysty oraz zatankowany do poziomu paliwa, z jakim najem był zapoczątkowany. W razie jakichkolwiek braków w tych obszarach, firma wynajmująca ma prawo do potrącenia stosownych kosztów z wniesionej przez klienta kaucji.